Hvorfor er det vigtigt at holde tungen lige i munden rent juridisk, når man som kommune køber ind på området for hjælpemidler? Dette spørgsmål dykkede Anja og Steen Houmark ned i, da vi holdt webinar d. 7. marts 2025.
Ifølge servicelovens § 112, stk. 2, skal kommuner indgå leverandøraftaler gennem udbud, hvilket sikrer gennemsigtighed, konkurrence og overholdelse af EU’s udbudsregler. Den type af aftaler indebærer, at kommunen vælger en fast leverandør, som kan levere hjælpemidler til borgere, der ikke via borgerens frie valg vælger en anden leverandør.
En prisindhentning efter servicelovens § 112, stk. 3 er derimod en proces, hvor kommunen udelukkende skal skaffe sig viden om markedspriser for at fastsætte det beløb, der bevilges til en borger for et specifikt hjælpemiddel. Prisindhentning indebærer ikke en fast aftale med en leverandør.
På webinaret diskuterede Anja og Steen, hvad det får at konsekvenser, når man blander udbud ifm. indgåelse af leverandøraftaler og prisindhentninger sammen, samt hvordan kommunale indkøbere kan blive bedre rustet til at navigere i kompleksiteten af deres roller og dermed sikre, at ressourcerne bliver anvendt mest effektivt, og borgerne modtager den bedst mulige støtte.
For det handler ikke om at forstå juraen, men om at forstå baggrunden for juraen!
Havde du ikke mulighed for at deltage i dagens webinar, kan du gense det ved at klikke på linket HER
Kode til webinbar: xzbJ?FK2